آموزش سئو

مفهوم تکنیک آسمان خراش+راهنمای گام به گام سال ۲۰۱۹

 

قرار است در این مطلب بفهمیم که تکنیک آسمان خراش در محتوا چیست. اما قبل از شروع دوست دارم یک موقعیتی را تصور کنید.  (آپدیت ۴ تیر ماه ۹۸)

شما در یک عصر زیبا روز جمعه، مشغول نوشیدن چای هستید گل های رز قرمز رنگ در گلدان بلوری روی میز، فضای شاعرانه ای برای شما رقم زده است.

همان طور که مشغول نوشیدن هستید از این فضای رمانتیک و شاعرانه لذت می برید همسرتان با یک پیش دستی از کیک خانگی که خودش پخته است با ذوق به سمت شما می آید و شما هم با عشق از او می خواهید که کنارتان بنشیند.

 

اما ماجرا هنوز تمام نشده است! هر دو شما چشم به پنجره مقابلتان می دوزید که نمایی از شمال شهر تهران روبرویتان است ۱۴۰ متر بالاتر از سطح زمین هستید و از این ارتفاع چقدر همه چیز دیدنی است.

بیرون برج، عده ای هستند که دلشان می خواهد یک بار هم شده وارد برج شوند به نظر شما چرا اینقدر کنجکاوند؟

 

استفاده از تکنیک آسمان خراش در مقاله

 

 

تکنیک آسمان خراش چیست؟

آستین های خودتان را بالا بزنید که قرار هست در میدان جنگ بر سر محتواهایی که رقباهایتان تولید می کنند پیروز شوید من قرار هست یک تکنیک به شما یاد بدهم با این تکنیک مبارزه را شروع کنید 🙂 اسم تکنیک،تکنیک آسمان خراش یا تکنیک Skyscraper است. 

برای استفاده از این تکنیک، باید بدانید که رقابیتان چه کسانی اند؟ چه محتواهایی تولید می کنند؟ چه جنبه هایی از  یک موضوع را صحبت نکردند یعنی درست نقطه ضعف رقبایت را پیدا کنی و سعی کنی از ضعف رقیبت به نفع خودت استفاده کنی یعنی چه؟ یعنی ضربه ای روی نقطه ضعف رقبا بزنید و صداش تا چندین کیلومتر آن طرف تر هم شنیده شود:-).

ب یعنی جنبه هایی از یک موضوع را که رقبایت در موردش صحبت نکردند شما صحبت کنی. بگذارید این طور بگم نسخه ی بهتری از مقاله  رقبا بنویسی.

 

چرا از تکنیک آسمان خراش در سئو باید استفاده کنیم؟

عجب سوال بامزه ای؟ دیگر هیچ کس نداند من که می دانم دلتان می خواهد همیشه مثل بچگی هایتان شاگرد اول شوید. 🙂

 

شاگرد اول شدن با تلاش هوشمندانه به دست می آید دقت کنید گفتم تلاش هوشندانه.

بگذار برایتان بازتر کنم یعنی اینکه خیلی هدفمند در جهت اهدافتان تلاش کنید به جای اینکه صدتا مقاله بی کیفیت تولید کنید که در سایت های دیگر هم پیدا می شود یک مقاله تولید کنید اما با کیفیت مطابق با نیاز کاربر.

 

وقتی شما محتوای هدفمند با استفاده از تکنیک آسمان خراش (skyscraper)  می نویسید پس این فرصت را دارید که:

 • از هدینگ های  (h2,h3,h4,…) بیشتری استفاده کنید تا گوگل بفهمد جنبه های زیادی از موضوع را حرف زدید
 • از تصاویر بیشتری استفاده کنید تا کاربران مدت بیشتری در سایت تان بمانند
 • از کلمات هم معنی و مترادف (lsi) بیشتری استفاده کنید تا گوگل بهتر موضوع شما را درک کند
 • لینک ها داخلی و خارجی بیشتری در محتوایتان به کار ببرید که در سئو تاثیر مثبتی دارد
 •  درباره موضوع با جزییات بیشتری صحبت کنید تا نیاز کاربر رفع شود

 

در پایان این نکته را بگویم که شما با این کارهای بالا، به عنوان سایت مرجع شناخته شوید که همه هر زمان سوالی در حوزه ی خودشان داشتند به شما رجوع می کنند.

 

 

روش اجرای تکنیک آسمان خراش چطور است؟

بسیار خوب تا اینجا فهمیدیم تکنیک آسمان خراش که می گفتند چه هست و چرا باید در محتواهایی که تولید می کنیم این تکنیک قشنگ را استفاده کنیم. حالا نوبت این هست که شما روش اجرای این تکنیک را بدانید می دانم خیلی دوست دارید سریعتر به سراغ روش اجرای این تکنیک برویم و برای همین بیشتر منتظرت نمی گذارم این شما و این هم بخش هیجان انگیز کار:

 

۱-رقبایتان را پیدا کنید

پیدا کردن رقبا گا اول در تکنیک SkyScraper

 

من و شما هر جا پایمان را گذاشتیم رقیب داشتیم می گویید نه؟

بگذارید یک یادآوری کنم مثلاً داشتیم کنکور می دادیم یک عالمه رقیب داشتیم رفتیم وارد یک شغلی شدیم چیزی نگذشت یکی از بچه های فامیل دقیقاً در حوزه ی ما آمد 🙂

حالا از شما می خواهم مثل یک پلیس تیز باشید می خواهیم به سایت رقبا برویم و ریز و بیز کارهایشان را در بیاوریم. چطوری این کار را کنیم؟ به راحتی!

اول کلمه ی کلیدی تان را در گوگل جستجو کنید اگر وقت داشتید ۱۰ سایت اول را بررسی کنید و اگر وقت تان کم است حتماً ۳ سایت اول را بررسی کنید. یک پرانتزی باز کنم چون هنوز خیلی ها ممکن است ندانند!

 

 • شما اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می کنید روی قسمت سه نقطه بالا سمت راست کلیک کنید
 • و بعد گزینه ی new incognito window را انتخاب کنید
 • و بعد کلمه ی کلیدی تان را در گوگل جستجو کنید
 • حالا لینک سایت هایی که در نتایج می بینید در رتبه ی واقعی می بینید

چون در مرورگر خودتان جستجوها بر اساس رفتار شما مرتب می شوند و مثلاً سایتی که در لینک دوم می بینید شاید جایگاه واقعی اش لینک اول باشد همیشه از این روش در بررسی هایتان استفاده کنید.

 

۲-موضوعات داغ سایت رقبا را پیدا کنید

پیدا کردن موضوعات داغ رقبا

 

من با ابزارهای پولی کاری ندارم چون در حال حاضر باید یک ابزاری معرفی کنم که در دسترستان باشد.

 

ابزاری که می خواهم معرفی کنم افزونه ی الکسا برای مرورگر گوگل کروم هست.

 

کجا پیدایش کنید؟ صبر کنید یکی یکی همه چیز را به شما می گویم.

 

 • افزونه alexa traffic rank را روی مرورگر گوگل کروم نصب کنید
 • بالای مرورگر یک علامت a  می بینید
 • حالا به سایت رقبا بروید و روی این آیکون بالای مرورگر کلیک کنید
 • رتبه ی ایران خودتان را می بینید روی آن کلیک کنید
 • و بعد یک صفحه برایتان باز می شود شما به قسمت top keyword by traffic  بروید
 • و کلماتی که ترافیک بالایی را به سایت منتقل کردند ببینید
 • حالا همان کلمات را در همان سایت رقیبتان جستجو کنید تا مقاله مربوط به آن کلمه ی کلیدی را ببینید تا اینجا موضوع داغ که ترافیک زیادی را وارد سایت رقیبتان کرده را پیدا کردید حالا برویم سراغ مراحل بعدی.

 

 

۳-محتوای تولیدی را از هر جهت با تکنیک آسمان خراش ارتقا دهید

ارتقا محتوا با تکنیک آسمان خراش

 

بگذارید تا اینجا چیزهایی که یاد گرفتیم را یک مرور کنیم.

یاد گرفتیم چطور رقبایمان را پیدا کنیم

بعد چطور با افزونه الکسا کلمات پر ترافیک سایت رقیب را بفهمیم.

حالا باید آستین ها را بالا بزنیم که آماده جنگ بشویم 🙂 شوخی می کنما همه رقبا دوستان ما هستند 🙂

اصلاً تا رقیب نباشه که کسی رشد نمی کند مگر نه؟

 

خوب حالا اینجا می خواهم بگویم که دقیقاً شما باید چطوری از تکنیک skycrapper  (طبق تجربه ی خودم)  استفاده کنید:

 • محتوا با تعداد کلمات بیشتری نسبت به رقبا بنویسید
 • سبک نوشتنتان جذاب و منحصر به فرد باشد یعنی سبک خاص خودتان بنویسید
 • از آمارها و نتایج ثابت شده یا مثال استفاده کنید
 • از تصاویر و ویدیوهای بیشتری استفاده کنید
 • فهرستی از مباحثی که می خواهید صحبت کنید را در ابتدای مقاله تان قرار دهید ( مثل  فهرست خودم در ابتدا مقاله)
 • مقدمه ی کوتاهی را بنویسید چون مخاطب با همین چند خط تصمیم می گیرد کل مقاله را بخواند یا خیر
 • از هدینگ های (h1,h2,h3,…)  بیشتری استفاده کنید تا خوانایی مقاله ی شما بیشتر شود و کاربر از خواندن خسته نشود
 • پاراگراف ها را کوتاه تر کنید
 • جملات را ساده تر کنید 
 • هر جنبه ای که اطمینان دارید رقیبانتان در مورد آن ها حرف نزدند شما بیشتر روی آن مانور دهید بنویسید، ویدیو تولید کنید یا پادکست تولید کنید
 • لینک دادن به مقالات مرتبط یا همان لینک سازی داخلی را فراموش نکنید

جمع بندی!

آسمان خراش تکنیک فوق العاده ای است که با سرعت بیشتر شما را به صفحه ی اول گوگل می رساند. ما در این مقاله فهمیدیم چطور رقبا و بعد کلمات پرترافیک را پیدا کنیم و چطور در کلمات پرترافیک یک آسمان خراش تولید کنیم.

اگر باز فکر میکنی سوالی درباره این مقاله در ذهنت وجود دارد که جوابش را هنوز پیدا نکردی حتماً و حتماً در قسمت نظرات همین مقاله سوالت را بپرس تا راهنماییت کنم. بدون اینکه جواب سوالت را نگرفته باشی از این سایت نرو که خیلی ناراحت می شوم 🙂 .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

سیده حکیمه سیدی

پرواز کن، اوج بگیر درست همان طور که دلت می خواهد. زندگی را زندگی کن همان طور که قلبت هر روز به تو این پیام را می دهد. اگر در زندگی به سمت رویاهایت پرواز نکنی بدان که به زودی پروازت می دهند درست همان طور که دلشان می خواهد.

10 دیدگاه

 1. سلام
  ممنون از مقاله خوبتون. سوالی که برام با خواندن مقاله شما پیش آمده این که چرا باید از موضوعات داغ رقیب استفاده کنیم چرا خودمون یک موضوع انتخاب نکنیم و بعد آسمان خراش تولید کنیم؟

  1. سلام

   متشکرم از لطفتون

   علت اینکه موضوعات داغ رقبا را بررسی می کنیم برای این هست که بدانیم تو کدام عبارت ها و کلمات ترافیک خوبی کسب کردند و کار کردن در آن عبارت ها هم ترافیک برای سایت شما میاره. اما من توصیه می کنم بعد پیدا کردن موضوعات داغ رقبا و کلمات کلیدی بیایید در کلمات مشابه یا مترداف (lsi) ها کار کنید که زودتر به صفحه اول گوگل برسید همچنین شما می توانید در موضوعاتی که دغدغه مخاطب هست هم مقاله آسمان خراش بنویسید انتخاب با شماست.

   موفق باشید

 2. سلام

  مقاله تان را خواندم خیلی جامع بود همینطور خیلی ساده همه چیز را بیان کرده بودید واقعاً لذت بردم. سوالی خدمتتون داشتم. من اگر یک مقاله ای با همین اصل هایی که در این مقاله گفتید بنویسم واقعا به رتبه ۱ گوگل می رسم؟

  1. سلام دوست عزیز

   ممنون از لطفتان. در رابطه با سوالتان باید بگم شما شانستان با انجام این تکنیک نسبت به محتوای معمولی برای اینکه رتبه ی خوبی کسب کنید خیلی بیشتر است. اما دقت کنید رتبه ی یک گوگل شدن مجموعه ای از فاکتورهاست که دست به دست هم می دهد و رتبه سایت را کاهش یا افزایش می دهد. مثلاً انتخاب یک کلمه ی کلیدی فوق العاده مهم است به نظر من و با توجه به تجربه خودم،شما کلمه ی کلیدی رو سه کلمه ای انتخاب کنید همینطور لینک سازی داخلی و تکنیک آسمان خراش را هم استفاده کنید احتمال خیلی بالا به رتبه یک می رسید اما در کنارش گرفتن بک لینک هم شانستان را برای کسب لینک های یک تا سوم گوگل افزایش می دهد. امیدوارم منظورمو متوجه شده باشید. باز اگر سوالی بود در خدمتتان هستم.
   پیروز و موفق باشید.

 3. سلام خانم سیدی
  بابت نوشتن این مقاله از شما متشکرم. چقدر همه چیز رو ساده گفتید فک میکنم وجه تمایز سایت شما با بقیه در انتقال ساده مفاهیم هست و چقدر خوب هست که به فکر همه ی کاربرانتان هستید.

  1. سلام جناب جعفری
   از شما متشکرم. خودم این سبک رو دوست داشتم و مطمئن هستم که مخاطبینم هم از ساده گویی استقبال می کنند. ما قصد داریم به رشد و پیشرفت هم کمک کنیم پس ساده صحبت می کنم تا همه متوجه شوند.
   موفق باشید

 4. سلام
  مقالتون رو خوندم خیلی حرفای شما برام جدید بود و در سایت های دیگر نشنیده بودم از این بابت ازتون ممنون که برامون محتواهای خوب و با ارزش می نویسید و حرفاتون با عملتون یکی هست. راستش من تازه سایتم رو راه اندازی کردم مشکلی که در کارم دارم این هست که نمیتونم بیشتر از ۷۰۰ کلمه بنویسیم واقعا سخته برام خیلی هم دوست دارم موفق بشم و از این تکنیک نتیجه بگیرم اما ذهنم یاری نمیکنه برای نوشتن بیشتر میشه راهنماییم کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   نظر لطف شماست و ازتون ممنونم. در مورد سوالتون باید بگم که تمام مقالات این سایت با توجه به نیاز و دغدغه های کاربران نوشته شده است و من توصیه می کنم حتماً آن ها را مطالعه کنید چون خیلی به شما کمک میکنه. در مورد اینکه بتوانید بیشتر بنویسید یک لازمش این هست که بیشتر مطالعه کنید وقتی اطلاعاتتان بیشتر بشه قطعاً بیشتر هم می توانید بنویسید نوشتن برای همه در شروع کار سخت است ولی به مرور قدرت نوشتنتان بیشتر می شود . من در حال آماده سازی یک دوره ی رایگان تولید محتوا هستم که اصلاً در وب نمی توانید چنین دوره ای را پیدا کنید مطالب ارزشمندی گفته شده که خیلی می تواند شما و بقیه دوستان را در کارشان جلو بیندازد حاصل تجربه سال ها نوشتن و مطالعه ی من در وب هست. تا آخر این ماه سعی می کنم این دوره را منتشر کنم.
   موفق باشید

 5. سلام
  مقالتون خیلی خوب بود در یک جمله عالی بود من همیشه وب سایتتون را دنبال می کنم. سوالی داشتم میخواستم بدانم که آیا هنوز این تکنیک با وجود رقبای زیاد و سرسخت جواب میده؟

  1. سلام دوست عزیز
   از اینکه وقت با ارزشت را گذاشتی و مقاله ی ما رو مطالعه کردی بینهایت ازت ممنونم. بله این تکنیک هنوز هم در ایران جواب میده. چون شاید خودت هم بهتر بدونی که ما محتوای باکیفیت در وب فارسی کم داریم و برای همین هست که اگر بتوانی یک محتوای آسمان خراش با توجه به آن گام هایی گفتم بنویسید به دلیل اینکه به راحتی می توانی در چنین محتوایی بیشتر لینک سازی داخلی بدی و روی لینک سازی داخلیت هم خوب کار کنی از این روش جواب میگیری.
   موفق باشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 19 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
دوره آموزش رایگان تولید محتوا با تکنیک های پشت پرده تولید محتوا در کسب و کارهای موفق
Macbook Pro
* Intel Core i7 (3.8GHz, 6MB cache)
* Retina Display (2880 x 1880 px)
* NVIDIA GeForce GT 750M (Iris)
* 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth 4.0
* Thunderbolt 2 (up to 20Gb/s)
* Faster All-Flash Storage (X1)
* Long Lasting Battery (9 hours)