آموزش سئو

آموزش لینک سازی داخلی+ روش اجرای گام به گام

 

از شما می خواهم تصور کنید در حال آمدن به خانه تان هستید با کلید ورودی، در اصلی خانه تان را باز می کنید حالا می خواهید وارد اتاقتان شوید پس از در اتاقتان وارد می شوید و داخل اتاقتان می روید تا کارهای شخصی خود را انجام دهید این قضیه، دقیقاً برای سایت شما هم صدق می کند یعنی درهای اتاق شما همان لینک سازی داخلی است که کاربر را به داخل اتاق یا همان صفحه ی دیگر سایت هدایت می کند.

 

تا حدودی مطمئنم به اهمیت لینک سازی داخلی پی بردید یعنی اینکه بتوانید درست و به جا، کاربران را به صفحه ی دیگری از وب سایت تان هدایت کنید. حالا من قصد دارم به طور کامل، شفاف و اصولی، لینک سازی داخلی را یاد بدهم که اگر درست انجام شود طبق سایت ahref  ترافیک سایت تان تا ۴۰%بیشتر می شود. آماده اید شروع کنم؟!

لینک سازی داخلی چیست و چرا باید انجام دهیم؟

کلمات یا عبارت هایی که به یک صفحه ی دیگر از همان وب سایت لینک شوند را لینک سازی داخلی سایت می گویند و اما چرا این کار را باید انجام دهیم؟ به دو دلیل مهم:

  • اعتبار صفحات دیگر (پیج آتوریتی ) افزایش پیدا می کند 
  • به کاربر کمک می کند هم اطلاعات خود را درباره یک موضوع بیشتر کند و هم مدت بیشتری در سایت بماند

 

چگونه لینک سازی داخلی انجام دهیم؟

این سوال می تواند سوال خیلی ها باشد به خصوص افرادی که تازه شروع به تولید محتوای وب سایت کردند حتماً این مقاله را بخوانند چون خیلی خوب هست که همین ابتدا، استراتژی لینک سازی داخلی سایت را درست انجام دهند تا بعداً مجبور به اصلاح لینک ها نشوند.

تصور کنید در حال نوشتن یک محتوای عالی برای سایت تان هستید به کلمات یا عبارت هایی می رسید که قبلاً در مورد آن مقاله یا مقالاتی در سایت تان نوشتید و می آیید آن کلمه یا عبارت را لینک دار می کنید و ترجیحاً رنگ کلمه یا عبارت را هم تغییر دهید که کاربر سریعتر متوجه شود آن عبارت به یک صفحه ی دیگر از سایت تان اشاره می کند. شما این کار را با دو نیت انجام دادید:

  • کاربرانتان، صفحات یا مقالات دیگر شما را بخوانند
  • به نیاز کاربران برای درک یک موضوع کمک کرده باشید

 

حالا می خواهم یکی یکی تمام کارهایی که شما باید در لینک سازی داخلی سایت تان انجام دهید را ذکر کنم:

انکرتکست های متنوع استفاده کنید

انکرتکست، همان کلمات یا عبارت هایی اند که قرار هست به صفحات دلخواه ما لینک شوند. فرض کنید ۳ تا مقاله دارید اگر در هر ۳ مقاله می خواهید به یک مقاله لینک داخلی دهید این کار را باید با انکر تکست متفاوت انجام دهید بگذارید مثال بزنم تا این مطلب برایتان جا بیفتد.

۳ مقاله دارید در همه ی این ۳ مقاله قرار است به مقاله ۴ لینک دهید همه ی این انکرتکست هایی که قرار است به مقاله ی ۴ لینک دهید را متفاوت انتخاب کنید مثلاً یک بار تولید محتوا بار دیگر آموزش تولید محتوا و بار بعد محتوای جامع و این عبارت ها را لینک دار کنید.

 

به صفحات با موضوع مشابه و مرتبط لینک دهید

اصلش همین است که به صفحات مرتبط لینک دهید شما که نمی خواهید کاربر را آزار دهید و الکی آن را در سایت تان نگه دارید ما نمی خواهیم که کاربر را دنبال نخود سیاه بفرستیم 🙂 پس اگر خوبیش را می خواهید و هدفتان کمک به کاربر است به راه درست هدایتش کنید و هدفمند این کار را انجام دهید.

مثلاً شما یک مقاله ای با موضوع تولید محتوا بر اساس سئو برای سایت تان قصد دارید که بنویسید یک جایی در همین مقاله اشاره کردید که لینک سازی داخلی را باید رعایت کنند و قبلاً هم مقاله ای درباره ی آموزش لینک سازی داخلی نوشتید پس می آیید به همین مقاله لینک می دهید چون کاربر با دنبال کردن این لینک اطلاعاتش را درباره ی لینک دهی داخلی بیشتر می کند و هم اینکه هدفمند این کار را انجام دادید.

 

لینک سازی داخلی سایت را طبیعی انجام دهید

اگر در انجام یک کار آن هم سئو زیاده روی کنید کاملاً به ضرر شما تمام می شود حالا می خواهد این زیاده روی در استفاده ی کلمات کلیدی باشد یا لینک سازی داخلی. یادتان هست که گفتم طبیعی کار کنید تا همه کاربر و هم گوگل دوستتان داشته باشند بسیار خوب طبیعی کار کردن را در لینک سازی داخلی هم رعایت کنید چون یادتان نرود لینک های داخلی تنها قصد هدایت کاربران به صفحه ای را دارند که واقعاً نیاز هست حتماً آن را بخوانند.

هیچ کسی هیچ عددی برای لینک سازی داخلی سایت نگفته است چون عدد مشخصی وجود ندارد و این یک عمل کاملاً طبیعی هست و کار طبیعی را که نمی شود برای آن، عدد تعیین کرد 🙂 

 

لینک های خارجی را نوفالو کنید

لینک های فالو، لینک هایی هستند که به خزنده های گوگل می گویند این لینک را دنبال کنند و به صفحه ی مقصد هم اعتبار دهند اما لینک های نوفالو، به خزنده های گوگل این را می فهماند که نباید دنبال شوند چون لینک مقصد را تایید نمی کنید و یا اینکه ممکن است از طرف گوگل آن سایت ها اسپم بوده یا شناخته شوند پس چکار کنید؟

خیلی مطلب در وب هست و صحبت های متفاوتی از سئوکاران در این مورد می بینیم اما می خواهم یک راه به شما نشان بدهم تا برای همیشه از این سردرگمی در بیایید.

تمام لینک های داخلی که به صفحات دیگر سایت تان اشاره می کنید را فالو کنید و لینک هایی که از داخل سایت به صفحات  یک سایت دیگر می دهید را بهتر است نوفالو کنید دقت کنید گفت بهتر است و نگفتم همیشه.

راستی لینک های پیش فرض نوشته ی وردپرس، فالو هستند اما برای نوفالو کردن لینک های خارجی می توانید از افزونه ی Nofollow for external link استفاده کنید با این افزونه به راحتی تمام لینک های خارجی یکباره نوفالو می شوند.

 

به صفحه ی اصلی و تماس با ما لینک داخلی ندهید

هدف لینک دهی داخلی یادتان هست؟! گفتم ما لینک سازی داخلی می کنیم که به کاربر در رفع نیازش کمک کنیم پس با این اوصاف اصلاً دلیلی ندارد که ما در محتوای خود به صفحه ی اصلی و تماس با ما لینک دهیم.

 

در یک صفحه دوبار به یک مقاله لینک ندهید

این کار اساساً اشتباه است خودم در سایت های بزرگ و معروف دیده ام این کار اشتباه را انجام می دهند. یک بار لینک دادید کاربر وارد آن صفحه می شود و آن مطلب را می خواند خوب همین کافی است دیگر چرا به صورت مکرر، این کار را در همان محتوا انجام می دهید؟!  اگر چندبار دیگر با انکرتکست های متفاوت به یک مقاله لینک دهید کار اشتباهی را انجام دادید خزنده های گوگل فقط اولین لینکی که به آن صفحه دادید را دنبال می کنند و تمام.

 

لینک ها در تب جدید مرورگر باز شوند

هنگامی که آدرس یک صفحه را برای لینک دادن وارد می کنید در قسمت تنظیمات لینک دهی، تیک گزینه ی باز کردن پیوند در پنجره ی تازه را بزنید چون کاربر مثلاً وسط مقاله تان، یک لینک می بیند آن را باز می کند بهتر است که در تب جدید باز شود چون ممکن است که کاربر بخواهد بعد از اتمام مقاله ای که در حال خواندن است مقاله ی دیگر را بخواند. 

 

جمع بندی!

در این مقاله به شما توضیح دادم که لینک سازی داخلی اهمیت دارد چون زمان ماندن کاربر را در سایت بیشتر می کند. به آموزش لینک سازی داخلی پرداختم و گفتم که هر جای محتوا که فکر می کنید نیاز است مخاطب بیشتر بداند لینک داخلی دهید. لینک های پیش فرض وردپرس فالو هستند و بگذارید فالو بمانند و لینک هایی که به خارج سایت می دهید و سایت برای شما زیاد شناخته شده نیست بهتر است نوفالو کنید. اگر سوالی در همین مورد داری حتماً بپرس من در اولین فرصت پاسخ دهم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

سیده حکیمه سیدی

پرواز کن، اوج بگیر درست همان طور که دلت می خواهد. زندگی را زندگی کن همان طور که قلبت هر روز به تو این پیام را می دهد. اگر در زندگی به سمت رویاهایت پرواز نکنی بدان که به زودی پروازت می دهند درست همان طور که دلشان می خواهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 4 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
دوره آموزش رایگان تولید محتوا با تکنیک های پشت پرده تولید محتوا در کسب و کارهای موفق
Macbook Pro
* Intel Core i7 (3.8GHz, 6MB cache)
* Retina Display (2880 x 1880 px)
* NVIDIA GeForce GT 750M (Iris)
* 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth 4.0
* Thunderbolt 2 (up to 20Gb/s)
* Faster All-Flash Storage (X1)
* Long Lasting Battery (9 hours)