بازاریابی محتوا

چطور با تولید محتوا سایت از رقبا جلو بزنید؟(آموزش+ ۳نکته ضروری)

 

از روزی که تصمیم گرفتم بنویسم ۵ سال می گذرد نمی توانم دروغ بگم آن زمان را با الان مقایسه می کنم می بینم من فقط می نوشتم برام مهم نبود مقالاتی که می نویسم اصلاً جذابیت دارد اصلاً نیاز مخاطب را برطرف می کند باور کنید به هیچ کدوم از این سوالات فکر نمی کردم حتی فکر نمی کردم لازم باشد تولید محتوا سایت را از جایی آموزش ببینم.

مخاطب از روی محتوایی که تولید می کنید تصمیم می گیرد به محصولات شما اعتماد کند یا خیر. از آنجایی که تولید محتوا سایت فقط نوشتن چند خط نوشته نیست پس حتماً رازهایی وجود دارد که محتوا را به محتوای با ارزش تبدیل کند این رازها چه چیزی هستند؟ در ادامه با من همراه باشید تا به طور کامل به آموزش محتوا نویسی برای سایت بپردازم و رازها را فاش می کنم.

 

 

۱- تولید محتوا چیست؟

محتوا اطلاعاتی است که در قالب های مختلف مثل متن، ویدیو، پادکست، عکس و اینفوگرافیک می تواند ارایه شود. تمام سایت ها تولید محتوا را به نیت فروش بیشتر انجام می دهند پس وقتی محتوایی تولید می کنید در واقع بازاریابی محتوا را انجام می دهید. تولید محتوای ارزشمند و در اختیار گذاشتن آن به مخاطبان همان بازاریابی محتوا می باشد.

 

 

۲-هدف تولید محتوا سایت را از کجا پیدا کنید؟

خیلی مهم هست که قصدتان از ایجاد محتوا را مشخص کنید و بدانید کدام انتخاب چه موضوع برای مقالات شما را به هدفتان نزدیک می کند.

شما تولید محتوا می کنید که محصولتان را بفروشید یا اینکه قصد دارید ترافیک زیادی را وارد سایت خود کنید تا از طریق گرفتن تبلیغات و بنر درآمد کسب کنید؟ برای گروه اول که قصد دارند فروش محولات خود را بیشتر کنند بازاریابی محتوا لازم است اما گروه دوم با تولید محتوا می توانند به هدف خود برسند.

 

شاید برای شما سوال پیش بیاید که تفاوت بازاریابی محتوا و تولید محتوا چی هست. همان طور که از اسمش مشخص است بازاریابی محتوا یک نوعی از بازاریابی هاست یعنی محتواهایی که می نویسید برای شما بازاریابی می کنند در نتیجه محتوا قرار هست برای شما مشتری بیاورد.

 

اما گروه دوم که قصدشان ترافیک بیشتر است پس با بازنویسی مقالات که در سایت های مشابه خود منتشر می شوند هم می توانند به هدف خود برسند مثل سایت های مجله ای

 

 

انتخاب موضوع مقاله ی سایت برای گروه اول

این افراد که می خواهند بازاریابی محتوا انجام دهند باید از سه روش، موضوع خود را انتخاب کنند:

 • روش اول این است که کلمه ی کلیدی خود را در گوگل جستجو کنند و سپس ۱۰ سایت صفحه ی اول گوگل را بررسی کنند و ببینند که آن سایت ها چه موضوعی انتخاب کرده اند و مقالات آن ها در چه وضعیتی قرار دارد. شما با عنوان جذابتر و مقاله ی جامع تر با تحقیق و تجربه هایی که دارید بهتر از رقبا عمل کنید.

 

 • روش دوم این هست که کلمه ی کلیدی خود را در گوگل ترند بررسی کنید تا ببینید چه تعداد در هفته، ماه یا سال جستجو می شود شاید کلمه ای که انتخاب کردید هیچ جستجویی نداشته باشد پس بهتر است سراغ کلمه ی کلیدی دیگر بروید. شما در گوگل ترند می توانید هم زمان میزان جستجو چند کلمه ی کلیدی را با هم مقایسه کنید.

 

 • روش سوم می توانید به سایت های رقبای خود سر بزنید و مقالات پر بازدید آن ها را ببینید با این کار می توانید تصمیم بگیرید که روی چه موضوعی بهتر است شما کار کنید. من یک مقاله ی سایت را از این همین روش استفاده کردم. رقبایم بررسی کردم و متوجه شدم راه اندازی کسب و کار اینترنتی که جزو مقالات پرطرفدار هست و تصمیم گرفتم در همین مورد مطلبی جامع تر بنویسم.

 

راستی اگر در نوشتن محتوای خوب مشکل دارید می توانید مقاله ای که در مورد آموزش نوشتن محتوا  نوشتم را بخوانید به شما کمک می کند خیلی راحتتر و عالی تر از قبل بنویسید.

 

 

۳-چطور عنوان کاربر پسند برای مقاله انتخاب کنید؟

اهمیت نوشتن درست عنوان

عنوان مثل ویترین یک فروشگاه می ماند. وقتی که در حال گذر از مغازه های مختلف هستید یهو یک لباس نظرتان را جلب می کند. مطمئنا لباسی که شما پشت ویترین دیدید و نظرتان را جلب کرده هست جایی ندیده بودید برای همین برایتان جذابیت داشته است.

پس وقتی دارید عنوان یک مقاله را می نویسید حتی اگر در مورد آن موضوع، رقبایتان مقاله نوشتند نباید شما عنوان مشابه رقبایتان انتخاب کنید.

چرا نباید انتخاب کنید؟! ببینید رقبایتان زودتر از شما شروع کردند؛ مسلماً وقتی یک نفر در گوگل یک کلمه یا عبارتی را جستجو می کند سایتی که برایش آشناست بیشتر احتمال دارد روی آن کلیک کند مگر اینکه شما عنوان جذابتری نوشته باشید. اگر نتوانید از این فرصت استفاده کنید تمام زحمت نوشتن مقالت به هدر رفته است.

 

 

روش های نوشتن عنوان جذاب برای مقالات

حالا که خیلی خوب درک کردید نوشتن عنوان چقدر اهمیت دارد پس باید راهکارهایی که برای جذاب کردن عنوان مقاله به کار می رود را هم بدانید:

 • کنجکاو بودن یک ویژگی مشترک بین ما ایرانی هاست اگه بتوانید کاری کنید مخاطبت کنجکاو شود و به خودش بگوید چرا این حرفو می زند و روی عنوان شما کلیک کند بردید البته تا اینجا بردید 🙂 خوب این یک راهکاری هست که جواب می دهد امتحانش کنید تا شما هم نتیجشو ببینید.

 

 •  رفع حل مشکل با کلمات راهنما، کمک و چگونه خیلی خوب می دانید من یا شما اگه در گوگل جستجو می کنیم یعنی دنبال حل مشکلمون هستیم. از شما می خواهم خوب فکر کنید و یک لیست از تمام دغدغه های افراد حوزه ی خودتان را بنویسید؛ هر دغدغه یعنی حل یک مشکل از کاربر؛ پس در عنوان ها می توانید با استفاده از کلمه ی ” راهنما”، “کمک”و “چگونه” به مخاطبتان بفهمانید قراره برایش چیکار کنید.

 

 • حس ترس یا شکست را به مخاطب انتقال دهید. ما همیشه سعی کردیم در زندگی از راه هایی که باعث شکستمان می شود دوری کنیم؛ برای همین دنبال آن راه ها هستیم که آن راه ها را بدانیم و راه اشتباه دیگران را دوباره نرویم. ما فقط قصد داریم زندگی مخاطب را با گفتن فلان روش ها تغییر دهیم یا بهتر بگم مشکلش را در زمینه ی تخصصی مان حل کنیم برای همین می آییم به مخاطب شٌک می دهیم مخاطب هم برای اینکه دچار اون شکست ها نشود مقاله تان را می خواند.

 

اگر در عنوان نویسی مقاله مشکل داری یا نوشتن این کار برایتان سخت هست یک مقاله قبلاً در مورد ۲۱ ترفند برای نوشتن عنوان خوب نوشتم می توانید آن را بخوانید.

 

 

۴-چطور مقدمه ی مقاله را بنویسید؟

اهمیت مقدمه

مقدمه چند خط ابتدای مقاله هستش. بعد از اینکه عنوان مقاله برای کاربر جذاب بود روی آن کلیک می کند بعد چند خط اول را می خواند تا ببیند موضوع از چه قرار هست.

 

من معتقدم مقدمه اهمیتش مثل پوشیدن همان لباس زیبا پشت ویترین هست لباس را تن می زنید اگه خوب بود انتخاب می کنید. حالا در مقاله، مخاطب از روی مقدمه تصمیم می گیرد آن مقاله را بخواند یا نه. شما دارید با محتواتون بازاریابی می کنید پس خلاقیت خودتان را در نوشتن بهتر به کار بگیرید تا اعتماد مخاطب را به دست بیاورید.

 

وقتی از یک لباسی خوشتان می آید تن می زنید و بعد آن را می خرید حتماً در ذهنت می ماند دفعه ی بعد خواستی خرید کنید سری به اون مغازه بزنید چون چیزهای خوبی دارد. در نوشتن مقاله هم به همین صورت هست. مخاطب عنوان را می بیند مقدمه را می خواند و بعد کلش را می خواند اگر مقاله تان مفید بود یادش می ماند که دفعه دیگر مشکلش را در سایت شما حل کند. 

 

 

راه های نوشتن مقدمه ی جذاب

درسته که مقدمه در ابتدای مقاله قرار دارد ولی به شما توصیه می کنم نوشتن این قسمت را آخر کار انجام دهید چون شما در پایان نوشتن، بهتر می توانید تصمیم بگیرید که در مقدمه ات چه چیزی بگویید. من راه های نوشتن مقدمه ی جذاب رو می گویم دیگر با خودتان هست که همه را رعایت کنید یا نه.

 •  با داستان شروع کنید داستان همیشه برای مخاطب جذابیت دارد و اشتیاق او را برای خواندن کامل مقاله بیشتر می کند.
 •  از تجربه ی خودتان و راهی که رفتید و نتیجه گرفتید برای مخاطب بگویید. افراد زیادی هستند که مشتاق شنیدن تجربه های دیگران هستند.
 •  برای اینکه تجربه ی خودتان را ثابت کنید جمله ای از بزرگان آن حوزه بگویید مخاطبان وقتی ببینند بزرگان و تاثیرگذاران هم حرفشان با شما یکی هست، خیلی بیشتر به شما اعتماد می کنند.

 

 

پاسخ به ۳ سوال در مقدمه

شما در مقدمه باید به مخاطب بگویید:

 • که درباره ی چه موضوعی قرار هست صحبت کنید 
 • اینکه چرا آن ها باید مقاله ی شما را بخوانند 
 • قرار هست با خواندن مقاله ی شما کدام مشکل آن ها حل شود

 

 

۵-آموزش تولید محتوا جذاب چگونه است؟

یکی از اصل ها در آموزش محتوا نویسی که می خواهم بگویم این است که محتوایی تولید کنید که به دل مخاطب بنشیند و مخاطب از خواندن مقاله ی شما لذت ببرد.

 

شما قرار هست تنها محتوا تولید نکنید بلکه بازاریابی محتوا کنید یعنی از طریق ایجاد محتوا و اعتماد سازی با تولید محتوا، کاربر تصمیم بگیرد که از فروشگاه شما خرید کند. شما قرار هست محتوایتان از رقبایتان بهتر باشد پس باید چیکار کنید باید مقالات رقبایتان را کامل بررسی کنید. بررسی از عنوان شروع میشه و سپس مقدمه و بعد محتوا، عکس و جمع بندی ادامه دارد.

 

عنوان مقاله تان را متفاوت تر و جذاب تر و مقدمه را با راهکارهایی که گفتم  بنویسید. خوب حالا قرار هست کاربران را در سایتتان نگه دارید پس سعی کنید از تجربه هایتان، راه هایی که نباید بروند چون به شکست منتهی می شود صحبت کنید. ببینید صادقانه بگویم مخاطبتان را گول نزنید. مخاطبتان را خیلی باهوش در نظر بگیرید آن ها فرق یک محتوای معمولی و کپی(آبکی) را با محتوای خوب متوجه می شوند.

 

 

اهمیت نوشتن محتوای جامع

اصل دیگر در آموزش محتوا  این است که تعداد کلمات محتوای شما بیشتر از مقاله ی رقیبانتان باشد. منظورم این نیست حاشیه بروید و الکی طولانیش کنید. آن قدری که خودتان فکر میکنید مخاطبتان، با خواندن مقاله ی شما دیگر نیازی به رفتن به سایت های دیگر ندارد محتوا بنویسید.

 

پس تا اینجا متوجه شدید باید خیلی جامع بنویسید. گوگل مقالات جامع و مرجع را خیلی دوست دارد. کلاً گوگل هر چیزی که به صلاح کاربران باشد را دوست دارد.

 

 

نحوه ی نوشتن مقاله ی مرجع

اصل بعدی در آموزش محتوا نویسی سایت این است که اگر برایتان نوشتن یک مقاله ی طولانی سخت هست از روشی که در ادامه می گویم استفاده کنید.

 

قرار هست درمورد یک موضوعی صحبت کنید اول تیترهایی که می شود در موردش صحبت کرد را بنویسید و همه این تیترها را در وردپرس تیتر ۲ قرار دهید و رنگشان را هم تغییر دهید که جذابیت بالاتر رود. تیتر ۲ در سئو اهمیت دارد و از طرفی خوانایی مقاله را برای کاربر راحتتر می کند و کاربر میل بیشتری پیدا می کند تا مقالات شما را بخواند. من خودم به شخصه از سایت هایی که همه ی مطالب پشت هم نوشته اند خوشم نمی آید.

 

حالا در مورد هر کدام از این تیترها می نویسید اگه مطلب کم می آورید می توانید با خواندن مقالات مختلف چه فارسی چه انگلیسی و دیدن فیلم ها و پادکست های آموزشی در مورد آن موضوع تسلط نسبی پیدا کنید. ممکن هست همان تیترها باز هم به زیرعنوان هایی تقسیم شود آن زیرعنوان ها را تیتر ۳ در وردپرس قرار دهید.

 

باید قبل از شروع یک تیتر، چند فاصله یا اینتر بزنید که فضای سفید ایجاد شود؛ این کار را هم برای خوانایی بیشتر باید انجام بدید. در پایان مقاله حتماً یک جمع بندی از نوشته تان داشته باشید.

 

برای اینکه کاربر را به مدت بیشتری در سایت نگه دارید از ویدیوهای آموزشی یا پادکست ها بین محتوا یا آخر محتوا استفاده کنید. اگر مقاله را در فرمت pdf هم پایان قرار بدید خیلی خوب هست از این نظر که شاید کاربر شما دوست داشته باشد آن مقاله را همیشه در گوشی اش داشته باشه یا بعداً بخواند برای مقالاتی که دایماً بروزرسانی می شوند شاید انجام این کار سخت باشد.

 

 

۶-نکات ضروری در تولید محتوا سایت ها

 • مقالات را در روز و ساعت مشخصی منتشر کنید این منظم بودن، کاربران را شرطی می کند که در فلان روز و ساعت به سایت شما مراجعه کنند گوگل نیز این نظم انتشار را دوست دارد.

 

 • مقالات را به زبان ساده بنویسید هیچ کسی از مقالاتی که با زبان رسمی منتشر می شود خوشش نمی آید. ساده حرف زدن باعث می شود کاربر تعامل بیشتری با سایت شما داشته باشد و بیشتر به سایتتان سر بزند.

 

 • سعی کنید موضوع مقالات را طوری انتخاب کنید که بتوانید بعدها لینک داخلی در آن ایجاد کنید مثلاً در مورد یک موضوعی مطلب نوشتید یک موضوع مرتبط با آن هم قبلاً در موردش مقاله نوشتید خوب به آن مقاله لینک بدهید این کار هم نیاز مخاطب را برطرف می کند هم کاربر را به مدت بیشتری در سایتتان نگه می دارد که این از نظر سئو،  نرخ خروج را کم می کند و رتبه ی سایت شما را بهتر می کند.

 

 

۷-مهارت های لازم برای تولید محتوا

 • استراتژی محتوایی داشته باشید یعنی از قبل برنامه ریزی محتوایی داشته باشید چه موضوعاتی را در چه روز و چه ساعتی با چه کلمه ی کلیدی را به صفحه ی اول گوگل برسانید 

 

 • به روز باشید سعی کنید هر روز مدتی را حتی کوتاه صرف خواندن جدیدترین مقالات در حوزه ی خود کنید. فکر نکنید چندتا مقاله خواندید و تمام شده است. شما به عنوان مدیر وب سایت یا تولید کننده ی محتوا باید همیشه به روز باشید. هر روز زمانی را برای خواندن محتوای جدید در حوزه تان حالا چه در سایت یا چه در تلگرام اختصاص دهید

 

 • تمرین کنید هیچ نویسنده ای در یک روز مهارت نوشتن را کسب نکرده است. نوشتن مهارتی است که با تمرین به دست می آید. اگر در نقطه ی صفر هستید به شما پیشنهاد می دهم آن مقالاتی را که خواندید و آن چیزهایی که یاد گرفتید را از زبان خودتان در word یا دفتر خودتون بنویسید این تمرین را هر روز انجام دهید تا به جایی برسید که نوشتن برای شما کار راحتی باشد

 

 • کار با نرم افزارهای ادوب ایندیزاین، فتوشاپ و کمتازیا را خوب یاد بگیرید چون قرار هست محتواهای آموزشی تولید کنید و این نرم افزارها برای تولید فرمت های مختلف محتوا به کار شما می آید

 

 

جمع بندی!

در این مقاله به شما آموزش نوشتن محتوا را دادم به شما گفتم چطور محتوایی بنویسید که ار رقبا جلو بزنید به شما گفتم چطور با نوشتن محتوای جامع و عالی تر از مخاطبان جلو بزنید. اگر روی محتوای ارزشمند سرمایه گذاری کنید یعنی وقت خود را برای این کار بگذارید تا در نهایت نیازی از مخاطبان تان حل کنید برگه ی برنده دست شماست. اگر سوالی دارید حتماً در قسمت نظرات این مقاله، سوال خودتان را بپرسید خوشحال می شوم بتوانم کمکتان کنم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

سیده حکیمه سیدی

پرواز کن، اوج بگیر درست همان طور که دلت می خواهد. زندگی را زندگی کن همان طور که قلبت هر روز به تو این پیام را می دهد. اگر در زندگی به سمت رویاهایت پرواز نکنی بدان که به زودی پروازت می دهند درست همان طور که دلشان می خواهد.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

  1. سلام فاطمه جان
   ازت ممنون چون سوال خوبی پرسیدی. می تونه سوال خیلی از افراد باشه. برای تولید محتوا باید مهارت نویسندگی، سئو داخلی و کمی فتوشاپ بدونید. برای اینکه بتوانید بنویسید باید تمرین کنید و شروع کنید به مرور زمان تجربه بهتون کمک میکنه روز به روز بهتر از قبل بنویسید. دونستن سئو داخلی فوق العاده اهمیت داره و همینطور آپدیت بودن در این زمینه. برای مثال قبلاً گفته می شد در تولید محتوا کلمه ی کلیدی را چندین بار تکرار کنید و خیلی ها با همین روش به صفحه ی اول گوگل می آیند اما الان قانون عوض شده است و دیگر نمی توان با این کار گوگل را دور زد. اما راه حلی وجود دارد اینکه به الگوریتم رنک برین کمک کنیم محتوای ما رو بهتر متوجه بشه. برای بهتر متوجه شدن کافیه از LSI های کلمه کلیدی ( کلمات مترادف و هم خانواده ) استفاده کنید. نرم افزار فتوشاپ را در حد اینکه یک عکس را بتوانید ویرایش کنید سایزش را تغییر بدید یا مطلبی را روش بنویسید یاد بگیرید. برای آموزش تولید محتوا مقاله ی زیر را از سایت بخونید.
   آموزش تولید محتوا برای سایت ها ( بروزرسانی ۲۰۱۹)

 1. سلام
  از خوندن مقالتون لذت بردم به خصوص نکاتی را که برای نوشتن مقدمه خوب گفتید اولین بار در سایت شما می خوندم. دوست دارم این نکات را در مقالات سایتم اعمال کنم تا نتیجه رو مشاهده کنم. سایت تون فوق العادست. همه ی مطالبتون کاربردی هست. ممنون که برای مخاطبینتون وقت می گذارید و محتواهای عالی تولید می کنید.

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از این همه لطف شما. من هدفم انتقال تجربه به همه ی مخاطبینم هست و سعی نمودم تا جایی که امکان دارد قبل از انتقال تجربه با مخاطبینم آن ها را تست کنم و نتیجه را ببینم و سپس شروع به نوشتن مقاله کنم.

   پیروز و موفق باشید.

 2. سلام
  ممنون از مقاله ی جامع شما .
  همیشه برام سوال بود که چطور با تولید محتوا می شود موفق شد و چطور این کار را انجام دهم که در مقاله ی شما به طور کامل پاسخم را گرفتم.

  1. خواهش میکنم دوست عزیز. خوشحالم که این مقاله به شما در تولید محتوا و پیشرفت در آن کمک کرده است. واقعیت امر این است که وب پر شده از محتوای تکراری. اینجا هستش که با تولید محتوای ارزشمند و موردنیاز کاربر می توان از خیلی از رقبا جلو زد.

   پیروز و موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 11 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
دوره آموزش رایگان تولید محتوا با تکنیک های پشت پرده تولید محتوا در کسب و کارهای موفق
Macbook Pro
* Intel Core i7 (3.8GHz, 6MB cache)
* Retina Display (2880 x 1880 px)
* NVIDIA GeForce GT 750M (Iris)
* 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth 4.0
* Thunderbolt 2 (up to 20Gb/s)
* Faster All-Flash Storage (X1)
* Long Lasting Battery (9 hours)