بازاریابی محتوا

قول می دهیم با این راهنمای تولید محتوا برندتان سر زبان ها باشد

قبل از اینکه راهنمای تولید محتوا برای وب سایت را به شما بگویم باید بدانید تولید محتوا ، درست مثل این می ماند که می خواهید یک نقشی روی بوم نقاشی خلق کنید همان طور که نقاش برای خلق اثر زیبا هر روز قلم نقاشی خود را  بر می دارد شما نیز هر روز را صرف نوشتن می کنید تا در نهایت اثر خودتان که همان تولید یک نوشته ی اثرگذار است را منتشر کنید. قرار نیست اولین نقشی که خلق می کنید زیباترین و بهترین آثار شما باشد پس صبور باشید به خودتان فرصت دهید.

 

تشابه کار شما با نقاش بسیار زیاد است شما باید به کلمات رنگ بپاشید درست مثل نقاش که برای بهتره جلوه نمودن نقاشی اش از رنگ ها استفاده می کند. منظورم رنگی کردن نوشته هایتان نیست منظورم این است که هر کلمه به کلمه نوشته شما باید درست مثل نقاشی زیبا، جذاب و هیجان انگیز به کار برده شود.

 

از شما می خواهم قبل از اینکه تولید محتوای سایت تان را شروع کنید آموزش تولید محتوا که در ادامه دادم را حتماً بخوانید چون باعث می شود محتوایی تولید کنید که همه از خواندن آن لذت ببرند. (آپدیت ۲۱ خرداد ۹۸)

 

برای دسترسی سریعتر هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید

۱-تولید محتوای سایت چیست؟

قبل از اینکه آموزش تولید محتوا را شروع کنید باید بدانید تولید محتوای سایت از دیدگاه هر مدیر سایتی فرق می کند بگذارید مثالی بزنم از دو مدیر سایت به نام علی و فرهاد که قصد دارند تولید محتوا سایت خود را انجام دهند.

 

علی تصمیم دارد ۳ مقاله در هفته در سایت خودش منتشر کند و برای این کار هم ۳ مقاله ی انگلیسی را ترجمه می کند و با خیال راحت منتشر می کند.

 

و فرهاد هوشمندانه تر تولید محتوای سایت را انجام می دهد او  ۳ بار در هفته مقاله منتشر می کند اما روش کارش با علی فرق می کند.

 

او چند مقاله درباره ی یک موضوع از سایت های خارجی می خواند و سپس هر چیزی را که فهمیده است می نویسد و تجربه خودش را هم در بعضی قسمت های مقاله می نویسد سعی می کند طوری مفاهیم را ساده تر کند تا مخاطب هیچ علامت سوالی در ذهنش نماند و نکته ی جالب تر اینکه فرهاد لحن نوشته هایش خشک نیست.

 

کاری که فرهاد انجام می دهد را می توانیم تولید محتوا بگوییم چون فرهاد چند اصول را در محتوایش به کار برده است: استفاده از مفهوم مقالات خارجی نه ترجمه ی کلمه به کلمه، ساده کردن مفاهیم، رفع نیاز مخاطب درباره یک موضوع و استفاده از لحن دوستانه.

 

تولید محتوای سایت چیست

۲-چگونه تولید محتوا کنیم؟

 می خواهم شما را به حال و هوای مدرسه ببرم. برنامه کلاسی مدرسه یادتان هست که چندین کپی از آن را به تمام بچه های کلاس می دادند که طبق آن، کتاب ها را به مدرسه بیاورند و درس ها را یاد بگیرند.

 

 اگر آن برنامه کلاسی را به شما نمی دادند شما مجبور بودید تمام کتاب ها را در کوله تان بگذارید و به مدرسه بروید چقدر سخت می شد این همه کتاب را همه روز به مدرسه می بردید نه؟!

 

برای اینکه هم یادگیری آسان تر و هم کوله بارتان سبکتر شود مدیر، برنامه ی کلاسی به شما می داد .

 

حالا من از شما سوال می پرسم چطور می خواهید این همه مطلب را برای کاربرانتان بنویسید؟ آیا در موردش فکر کردید؟ اینجا هست که استراتژی محتوا به کمک شما می آید.

استراتژی شبیه همان برنامه کلاسی هست که شما را در مسیر درست راهنمایی می کند پس قبل از اینکه وارد بحث روش های تولید محتوا شویم توصیه می کنم مقاله ی استراتژی محتوا را بخوانید.

 

 

روش های تولید محتوا

 در این بخش از آموزش تولید محتوا کافیه نکات زیر ( که اصول انتخاب محتوا است ) را بخوانید تا قدم اول را برای تولید محتوای سایت تان بردارید:

 • با جستجو در نظرات سایت ها و شبکه های اجتماعی، نیاز کاربر را پیدا کنید و آن را به موضوع تبدیل کنید
 • در سایت های ایرانی و بیشتر خارجی دنبال محتوا باشید
 •  مقالات را برای کاربران ایرانی بومی سازی کنید
 • مفاهیم مقالات را بنویسید و ترجمه ی کلمه به کلمه انجام ندهید
 • حتما تجربه ی خودتان را در مقاله تان بنویسید
 •  به زبان ساده بنویسید و از کلمات قلمبه سلمبه استفاده نکنید
 • کلمه ی کلیدی را در گوگل ترندز ارزیابی کنید تا ببینید آیا تعداد جستجو خوبی دارد
 •  در تولید محتوا سایت حتماً و حتماً از کلمات مترداف استفاده کنید تا در اکثر کلمات در گوگل دیده شوید
 • برای نوشتن عنوان جذاب، وقت بگذارید تا حتما کاربر روی عنوان شما کلیک کند
 • محتوای کاربر پسند تولید کنید
 • محتوای آسمان خراش بنویسید

 

و حالا دوست دارم کمی بیشتر در مورد هر یک از نکاتی که بالا ذکر کردم صحبت کنم تا هیچ علامت سوال در ذهن شما دوستان باقی نماند بسیار خوب آماده اید شروع کنم.

 

 

 

طبق نیاز کاربر تولید محتوا کنید

تولید محتوای سایت باید با تفکری پشت آن انجام شود نمی شود که هر موضوعی دم دستتان است همان را برای نوشتن انتخاب کنید وقتی قصد دارید موضوعی را برای انواع محتوای آموزشی یا هر نوع محتوایی انتخاب کنید از خودتان این سوالات را بپرسید:

 • آیا این موضوع جزو دغدغه های کاربرانم هست؟
 • آیا با نوشتن درباره ی این موضوع می توانم نیاز او را درباره ی یکی از مشکلات رفع کنم؟

 

توجه به نیاز کاربر در تولید محتوا

 

 

 

در سایت های ایرانی و بیشتر خارجی دنبال محتوا باشید

در سایت های ایرانی متاسفانه محتواهای کپی بسیار استفاده می شود و به طور خلاصه، درباره یک موضوع مقالات مشابه زیادی در سراسر وب وجود دارد که به ندرت پیش می آید که چند مورد را خودشان به نوشته هایشان اضافه کرده باشند!

در این میان متخصصینی هم هستند که محتوای عالی و درجه یک تولید می کنند این ها همان افرادی هستند که به معنای واقعی تولید کننده حرفه ای محتوای سبز هستند.

 

می خواهم یک راهنمایی به شما بکنم. ترفندهای جستجوی سریع تر در گوگل را می دانید؟ آیا می دانید کاربردشان چیست؟ ترفندها برای این کاربرد دارند که شما وقتی دنبال مطلبی در گوگل هستید بسیار سریع تر به مطالب ارزشمند درباره کلمه  کلیدی مدنظرتان برسید. این ترفندها را باید بدانید اگر می خواهید یک تولید کننده محتوا حرفه ای شوید. ۵ ترفند مهم و کاربردی را در زیر بیان کردم.

 

 • نمایش نتایج جستجو دقیقاً مطابق یک کلمه ی کلیدی با علامت “” مثل “بازاریابی محتوا”
 • پیدا کردن سایت های مشابه یک سایت  با دستور :related  به طور مثال related:backlinko.com
 • نمایش نتایج بر اساس دو عبارت با دستور OR یا ا مثل بازاریابی محتواORبازاریابی اینترنتی
 • خارج کردن یک کلمه از نتایج جستجو با علامت مثل بازاریابی محتوا- بازاریابی
 • اضافه کردن یک کلمه به نتایج جستجو با علامت +مثل بازاریابی محتوا+ بازاریابی

 

 

 

مقالات را بومی سازی کنید

تولید محتوای مناسب با فرهنگ ما یکی از نکاتی است که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا رعایت نمی کنند.

برای مثال یکی از فرهنگ های خوب خارجی ها این است که اگر مقاله ای، قلباً برایشان مفید بود آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک می گذارند و اگر سایت های خارجی را دیده باشید به اشتراک گذاری فوران می کند .

 

حال همین خارجی ها در بحث سئو در سایت شان این نکته را می گویند که اگر به اشتراک گذاری مقالاتتان زیاد شود( تعامل کاربران با برندتان زیاد شود) تاثیر فوق العاده ای در سئو دارد

اما متاسفانه این نکته برای ما ایرانی ها کاربرد زیادی ندارد چون افراد خیلی خیلی کمی هستند که اگر مقاله ای برایشان مفید بود آن را با دیگران به اشتراک می گذارند.

 

 این وسط خیلی ها می آیند مقالات این خارجی ها را ترجمه می کنند و این مورد به اشتراک گذاری هم ذکر می کنند که واقعاً در ایران کاربرد ندارد ( دعا می کنم خیلی زود فرهنگ خوب به اشتراک گذاری در ایران جا بیفتد 🙂 )  البته این فقط یک مثال بود که بگم شما هر چیزی را که در ایران کاربرد ندارد از مقاله ی خود حذف کنید.

 

تولید محتوای مناسب با فرهنگ کشور

 

 

 

مفاهیم مقاله ی خارجی را بنویسید

زمانی که برای سایت های دیگران تولید محتوا می کردم کارفرمایانی بودند که تاکید داشتند حتی کلمه ای را بدون ترجمه رها نکنم و من برایشان هر چقدر هم که توضیح می دادم تاثیرگذاری این کار کم می شود اما باز حرف خودشان را می زدند.

بگذرم که چقدر حرص می خوردم. در این عصر، که عصر محتوا است برای اینکه محتوایی که می نویسیم تاثیرگذار باشد باید مطابق روحیات، نیازها و خیلی موارد دیگه از کاربران نوشته شود.

 

خودم به عنوان یک کاربر می گویم حتی اگر کسی که تولید محتوای سایت می کند دکتر هم باشد ولی کلمات پیچیده را ساده نکند من سریع از سایت آن خارج می شوم چون نه زمان زیادی دارم نه حوصله خواندن مفاهیم سخت.

پس بهتر هست ما چند مقاله ی خارجی درباره یک موضوع بخوانیم بعد با حوصله برای مخاطب هر چیزی که فهمیدیم را بنویسیم. در زمانی که می نویسید تصور کنید یک مخاطب روبرویتان است که می خواهید به او توضیح دهید.

 

 

 

تجربه ی خودتان را در  محتوا به کار ببرید

چه اشکالی دارد اگر ۱۰۰ نکته درباره ی یک مطلب می دانید و با تجربه ی خودتان به آن رسیدید ۲۰ نکته را با مخاطبانتان به اشتراک بگذارید.

کاربران ما بسیار باهوش هستند فرق یک محتوای بی ارزش که بار معنایی ندارد با محتوای ارزشمند را خیلی خوب تشخیص می دهند اصلا بگذارید یک چیزی در گوشی بگویم:

 

اگر به خیال خودتان همین تجربیات را برای محصول کنار گذاشتید و تصور می کنید آن محصول را تولید کنید مشتریان به شما اعتماد خواهند کرد سخت در اشتباهید اما اگر بدانید دادن اطلاعات با ارزش و سودمند فروشتان را افزایش می دهد باز هم کار قبلی را انجام می دهید؟!

پس همین الان تجربه های ارزشمند خودتان را هم در تولید محتوای سایت تان برای تاثیرگذاری بیشتر به کار ببرید.

 

 

 

با زبان ساده بنویسید

هر چیز ساده ای زیباست حتی اگر آن چیز، محتوایی باشد که زبانش ساده هست. شاید فکر کنید این کار نیازی نیست باید بدانید اگر این کار را انجام ندهید ۱۰۰%در تولید محتوا سایت شکست خورده اید و وقتی تولید محتوا شکست بخورد محصولاتتان فروش نخواهد داشت یا اگر داشته باشد خیلی کم است.

 

من معتقدم حتی اگر فرض کنیم آن کاربری که محتوای شما را می خواند خودش یک متخصص باشد باز هم برایش آن محتوا، از محتوایی که از اصطلاحات و کلمات پیچیده استفاده شده است بسیار لذت بخش تر است و برای همین بیشتر در سایت تان می ماند و وقتی مدت بیشتری بماند گوگل متوجه می شود سایت شما برای کاربران ارزشمند است و در لینک های بالاتر قرار می دهد.

 

ساده نویسی در تولید محتوا برای سایت

 

 

 

کلمه ی کلیدی را در گوگل ترندز جستجو کنید

شما یک کلمه ی کلیدی انتخاب کردید بیایید آن را در گوگل جستجو کنید گوگل در پایان صفحه ی اول، به شما پیشنهادهایی می دهد از آن پیشنهادها استفاده کنید.

حالا در گوگل ترندز هم آن کلمه ی کلیدی مدنظر خودتان و هم چند تا از پیشنهادهای گوگل را که انتخاب کردید وارد کنید تا بررسی کنید میزان جستجوی خوبی در ماه های اخیر داشته اند یا خیر؟ کدام کلمه میانگین جستجویش از همه بیشتر است؟ همان را به عنوان کلمه ی کلیدی اصلی یا کلمه ی کلیدی کانونی انتخاب کنید. 

 

 

 

در تولید محتوا از کلمات مترداف کلمه ی کلیدی استفاده کنید

با استفاده از کلمات مترادف، شما شانس بیشتری برای دیده شدن در کلمات مختلف در گوگل دارید مگر شما هم دنبال این  فرصت نیستید! برای اینکه کلمه ی مترادف را پیدا کنید ۲ راه ساده به شما می گویم:

 • کلمه ی کلیدی را در گوگل جستجو کنید در پایان صفحه ی اول، گوگل کلمات یا عبارت هایی را پیشنهاد می دهد آن ها را در یک فایل نوت پد وارد کنید
 • کلمه ی کلیدی را در سایت lsigraph.com وارد کنید سپس به شما تمام کلمات مترادف و مرتبط را نشان می دهد آن ها را هم در همان فایل نوت پد بنویسید

حالا تمام کلمات مترادف که در فایل نوت پد قرار دارد را در نوشته ی خود استفاده کنید.

می دانید این کار چرا مفید است؟ به این دلیل که ما وقتی از کلمات مترادف استفاده می کنیم در واقع داریم به گوگل می گوییم موضوع ما از چه قرار است و به درک موضوع توسط گوگل کمک می کنیم و از طرف دیگر تمام کلمات یا عبارت هایی که کابران ممکن است جستجو کنند و به مقاله ی ما برسند را هم در مقاله قرار دادیم.

 

 

 

عنوان جذابی بنویسید

جذاب بودن یعنی چی؟ یعنی کاری کنید که احساس مخاطب را تحریک کنید مثلا کنجکاوش کنید، مخاطب را بترسانید اگر آن محتوا شما را نخواند چیز بزرگی را از دست داده است، حرفی بزنید که تعجب کند و خیلی موارد دیگه که بهتر است آن ها را بدانید تا بتوانید کاری کنید که کاربر روی عنوان شما کلیک کند.

من یک مقاله درباره ی عنوان نویسی نوشتم که دوست داشتید می توانید مطالعه کنید خیلی به شما کمک می کند.

 

 

 

محتوای کاربرپسند بنویسید

اگر آمار گوگل آنالیز خود را چک کنید متوجه خواهید شد که چه مقاله ای بیشتر از همه بازدید داشته است؟ و به طور میانگین چه مدت کاربران آن را خوانده اند؟

از روی همین تحلیل ها می توانید متوجه شوید کدام مقاله جذاب است کدام نیاز به اصلاح دارد تا نرخ خروج کاربران کاهش پیدا کند.

محتوای کاربرپسند یعنی انتخاب یک موضوع جذاب با عنوان جذاب با لحن دلنشین با محتوای ارزشمند همین و تمام!

 

رعایت اصل کاربرپسند بودن در تولید محتوا

 

 

 

مقالات آسمان خراش تولید کنید

اصطلاح آسمان خراش از همان برج های شهر گرفته شده است همان ساختمان هایی که طبقات آن زیاد است که هرچه سرت را بالا می گیری تمام نمی شود.

نمی دانم متوجه ی منظورم از  به کار بردن  آسمان خراش در محتوا شده ای یا خیر؟

اشکالی ندارد بگذار ساده تر برایتان بگویم. آسمان خراش یعنی محتوایی بنویسید که طول و تعداد کلمات آن بیشتر از محتواهای رقیبتان در صفحه ی اول گوگل باشد البته این تمام ماجرا نیست! محتوایی که از هر جهت بهتر از رقبا باشد مثلاً از نظر تعداد کلمه، تصاویر، ویدیو و یا هر چیز دیگر بهتر باشد را آسمان خراش می گوییم پس می توان این طور هم گفت مقاله ای بنویسی که کامل تر و جامع تر از رقبا باشد.

 

 

 

  جمع بندی!

در این مقاله به شما گفتیم در مقاله  از تجربه های خودتان هم بنویسید تا مخاطب حرف های شما را باور کند، محتوا را با لحن دلنشین بنویسید این کار در تعامل کاربران با سایت نقش بسیاری دارد همچنین گفته شد که مقالات شما هر چه قدر بهتر از رقبا نوشته شود شانس بیشتری برای کسب لینک های بالاتر از رقبا در گوگل خواهد داشت. اگر سوالی در ذهنتان هست حتماً بپرسید خیلی خوشحال می شوم بتوانم به شما کمک کنم

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

سیده حکیمه سیدی

پرواز کن، اوج بگیر درست همان طور که دلت می خواهد. زندگی را زندگی کن همان طور که قلبت هر روز به تو این پیام را می دهد. اگر در زندگی به سمت رویاهایت پرواز نکنی بدان که به زودی پروازت می دهند درست همان طور که دلشان می خواهد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله را مطالعه کردید. بازاریابی محتوا کم هزینه ترین راه برای جذب مخاطب هست. از نظر من فرد تولید کننده محتوا نباید فقط به فکر بروزرسانی سایت به هر قیمتی باشه. با آرامش و با رعایت بیشتر نکات گفته شده در مقالاتش می تواند مخاطب را در سایتش نگه دارد هر چند محتوا دیر به دیر منتشر بشه یا یک بار در هفته منتشر بشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + هفت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
دوره آموزش رایگان تولید محتوا با تکنیک های پشت پرده تولید محتوا در کسب و کارهای موفق
Macbook Pro
* Intel Core i7 (3.8GHz, 6MB cache)
* Retina Display (2880 x 1880 px)
* NVIDIA GeForce GT 750M (Iris)
* 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth 4.0
* Thunderbolt 2 (up to 20Gb/s)
* Faster All-Flash Storage (X1)
* Long Lasting Battery (9 hours)